تویوتا BZ4X مدل 2022

اولین تویوتا با فرمان الکترونیکی

به نظر می رسد تویوتا سبک نام گذاری خودروهای تولیدی خود را تغییر داده و اولین آنها یک مدل جدید به نام bZ4X است؛ bZ مخفف کلمات Beyond Zero یا ورای سفر و مفهوم آن فاقد هر گونه آلایندگی است. البته طرح ظاهری و همینطور تکنولوژی به کار رفته در آن کماکان مانند مدل های قبلی بوده و تا حدود زیادی تکراری است ولی طبق اظهار مدیر شرکت این مدل فقط به صورت برقی به بازار عرضه خواهد شد و به عبارت دیگر اولین خودروی تویوتا خواهد بود که فقط به صورت تمام برقی ساخته شده است.

پلت فرم آن با همکاری شرکت سوبارو تکامل یافته است. نظر به اینکه واحد باتری به بخشی از شاسی تبدیل شده و در کف خودرو نصب شده منافع و مزایای نهادی برای آن به همراه داشته که از جمله آنها پایین بودن مرکز ثقل، ایده آل ترین تقسیم وزن در جلو و پشت و بالاخره استحکام بالای بدنه را برای یک ایمنی، سواری و قابلیت هدایت فوق العاده به ارمغان آورده است.

 

تویوتا BZ4X مدل 2022

تویوتای bZ4X یک اس یووی راحت و جادار بوده که نیروی موتورهای برقی آن که در اکسل های جلو و پشت قرار دارد به هر چهار چرخ انتقال پیدا کرده و به همین دلیل توانایی زیادی برای حالت آف رود به آن داده که در کلاس خود می توان ادعا کرد رتبه برتر را به خود اختصاص داده است. طرح بیرونی و ظاهری آن حالتی ساده و صیقلی و در عین حال قدرتمند را نشان می دهد که بازتابی است از کیفیت های یک خودروی برقی و همینطور یک اس یووی و برای اینکه بخش جلویی آن کاملاً قدرتمند به نظر برسد از طرح کله چکشی استفاده شده است.

فاصله زیاد دو محور باعث ایجاد یک کابین کاملاً جادار برای حمل ۵ سرنشین و فضای کافی برای انباشت بار و تجهیزات همراه آنها شده است.

در طراحی و ساخت این مدل تویوتا از تجربیات ۲۵ ساله خود در زمینه برقی/هیبریدی کردن استفاده کرده تا خودرویی بادوام و قابل اعتماد را که برای نیرو محرکه آن از باتری های لیتیوم-یون استفاده می کند تولید کند. امروزه باتری هایی که در مدل های هیبریدی تویوتا نصب شده اند بعد از گذشت حدود ۱۰ سال هنوز ۹۰ درصد از کارآیی اولیه خود را حفظ کرده اند.

شعاع حرکتی این تويوتا البته بسته به تریم آن با شارژ کامل باتری بیش از ۷۲۴ کیلومتر است. از نمونه های تکنولوژی پیشرفته در این خودرو نصب سلول های خورشیدی در سقف برای کمک به شارژ باتری حین رانندگی یا زمان پارک است. این اولین محصول تویوتا ساخته شده روی پلت فرم e-TNGA است. این پلت فرم انعطاف پذیری لازم برای استفاده در مدل های آینده Bz را دارد و طراحی آن به گونه ای است که می توان در مقیاس های گوناگون ساخته شود.

  • طرح بیرونی

 

تویوتا BZ4X مدل 2022

اگر به قسمت جلوی آن با دقت نگاه کنید شاهد طرحی هوشمند و به دور از قطعات تزئینی غیر لازم هستید. انتخاب طرح كله چکشی که به همراه چراغ های بزرگ جلوی نازک و با تأکید بر گوشه های جلو تکمیل شده بازتابنده خودرویی نیرومند است.

از پهلو تصویری که از این تویوتا به چشم می رسد نشانه وجود خودرویی با ارتفاع کم، ستون های باریک جلویی سقف و پایین بودن خطوط اکسل ها که نشان دهنده مرکز ثقل پایین آن بوده و به دلیل استفاده از پلتفرم جدید است.

قوس گلگیرها که در برگیرنده رینگ های چرخ بوده و می توانند رینگ هایی تا ارتفاع ۲۰ اینچ را در خود جای دهند به سمت گوشه های بدنه کشیده شده و پنل های رکاب ضخیم حالتی زیبا به آن به عنوان یک اس یووی داده است.

 

تویوتا BZ4X مدل 2022

اگر بخواهیم این مدل را با راوفور مقایسه کنیم مشاهده خواهیم کرد که به دلیل استفاده از پلت فرم e-TNGA ابعاد بیرونی آن کاملاً بزرگتر از راوفور است و به طور مثال ارتفاع bZ4X ۸۵ میلی متر کوتاه تر از راوفور، میزان پیش آمدگی بدنه از اکسل ها کمتر و فاصله دو محور جلو و عقب آن ۱۶۰ میلی متر بیشتر است. شعاع چرخشی برای دور زدن آن علیرغم افزایش طول به 7/5 متر رسیده که بهترین در این کلاس خودرویی است. در طراحی بیرونی تلاش زیادی به عمل آمده که مؤلفه های آیرودینامیک به بهترین شکل رعایت شود تا منجر به افزایش شعاع حرکتی آن شود و به همین دلیل و دریچه های هوارسان در پایین ترین قسمت سپر جلو و کاملاً در گوشه های آن قرار گرفته اند تا جریان هوا بتواند به راحتی و بدون مانع عبور کند. وجود یک پوشش در کف خودرو، یک اسپویلر دو قسمتی در سقف و اسپویلر لبه در صندوق عقب همگی از پارامترهایی هستند که در بهبود وضعیت آیرودینامیکی نقش فضا ایفا می کند.

  • طرح داخلی

 

تویوتا BZ4X مدل 2022

نام تیم طراحی برای کابین این خودرو LAGOM که یک لغت سوئدی به معنای دقیق و کامل یا عبارت انگلیسی آن Just Right است، بازتاب کار این تیم همانگونه که از نامش پیداست ایجاد یک کابین راحت و جادار است که فضایی شبیه اتاق نشیمن خانه داشته باشد و بالاخره تکمیل کننده این فضا سقف پانورامایی آن است.

پنل عقربه ها و درجات در قسمت جلوی راننده و در نقطه ای نسبتاً پایین قرار گرفته تا احساس باز بودن بیشتر فضا و دید بهتر را برای راننده ایجاد کند. دیدگاه و اصل دستان روی فرمان و چشمان خیره به مسیر حرکت را تویوتا با قرار دادن یک صفحه نمایشگر TFT که ۷ اینچی است آن هم درست در دید راننده محقق ساخته است و راننده می تواند با حداقل حرکت چشم کار مورد نظر را از طریق آن صفحه نمایشگر به انجام برساند.

  • عملکرد و کارآیی

مدل دیفرانسیل جلوی bZ4X نیرو محرکه خود را از طریق یک موتور برقی ۱۵۰ کیلوواتی با واکنش بالا دریافت می کند. توان تولیدی آن ۲۰۴ اسب بخار و گشتاور آن ۲۶۵ نیوتن متر بوده که می تواند سرعت آن را طی مدت ۴/۸ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند و حداکثر سرعت آن ۱۶۰ کیلومتر در ساعت است. وضعیت در مدل دو دیفرانسیل آن متفاوت است چون حداکثر توان تولیدی آن ۵/۲۱۷ اسب بخار با گشتاور ۳۳۶ نیوتن متر است ولی تغییری در حداکثر سرعت ایجاد نشده ولی شتاب اولیه آن برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به ۷/۷ ثانیه کاهش پیدا کرده است.

سامانه ای که در این خودرو به کار گرفته شده آپشن رانندگی با یک پدال یا Single Pedal Drive بوده و این امکان را به راننده می دهد که فقط با استفاده از پدال گاز حرکت خودرو را سریع و يا آهسته کند.

 

تویوتا BZ4X مدل 2022

تویوتا با عنایت به تجربه ۲۵ ساله در توسعه باتری هایی که بتوانند انرژی لازم را برای طی مسیرهای طولانی تأمین کنند بلکه بتوانند توانایی های خود را حتی در مرور زمان حفظ کنند به طوری که بعد از گذشت ۱۰ سال یا طی مسافتی حدود ۲۴۰ هزار کیلومتر فقط۱۰ درصد از توانایی باتری کاهش پیدا کرده باتری به کار رفته در این تویوتا از نوع لیتیوم-یون با چگالی بالا بوده که ظرفیت شارژ پذیری آن۴/۷۱ کیلووات ساعت بوده که انتظار می رود شعاع حرکتی آن بیش از ۴۵۰ کیلومتر باشد.

هر دو شرکت سوبارو و تویوتا دارای میراث ارزشمندی در زمینه سامانه های چهار چرخ حرکت هستند و بدین لحاظ تویوتا برای این مدل از تجربیات سوبارو استفاده کرد و منجر به ایجاد سامانه چهار چرخ حرکتی شد که ایمنی لازم را در شرایط دشوار آفرودی برای آن به وجود می آورد. در مدل های دو دیفرانسیل یا چهار چرخ حرکت از دو موتور برقی ۸۰ کیلوواتی که روی اکسل های جلو و پشت نصب شده اند به عنوان نیرو محرکه استفاده می شود.

bZ4X اولین تویوتا مجهز به فرمان الکترونیکی بوده که دیگر از اتصال مکانیکی بین فرمان و چرخ های جلو خبری نیست. شعاع حرکتی bZ4X را می توان با آپشن سقف پوشیده از سلول های خورشیدی افزایش داد. براساس برآوردهای انجام شده نیرویی که این سلول ها تولید می کنند برای طی مسافتی حدود ۱۸۰۰ کیلومتر در سال کفایت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09192299964