نکات مهم رانندگی در زمستان + باورهای نادرست در رانندگی زمستانی

گاهی برخی شاید به دلیل عدم اطلاع و یا ناآگاهی از خودرو و تکنیک های رانندگی در شرایط مختلف روش های غیر اصولی و ناکارآمدی را به دیگران توصیه می کنند و همچنین از نتیجه کار اشتباه خود آگاه نیستند. که حتی ممکن است سبب بروز حوادث جبران ناپذیری شود. معمولا باورهای اشتباهی در مورد رانندگی در زمستان وجود دارند که بهتر است آنها را جدی نگیرید و از انجام آنها خودداری کنید، در این مقاله  ۱۰ مورد از این باورهای غلط را معرفی خواهیم کرد و هر یک را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

۱ – همه چیز را به خودرو بسپارید, اتومبیل شما همه چیز را کنترل می کند

ممکن است بر بهترین و مجهز ترین و قوی ترین خودرو سوار باشید و همچنین بهترین تایرهای یخ‌شکن موجود در بازار را داشته باشید ولی این بدان معنا نیست که قوانین رانندگی و فاصله طولی را رعایت نکنید، به مناظر برفی اطراف خیره بشوید و همه چیز را به خودرو بسپارید.

 

۲ – با سیستم چهار چرخ محرک از تمام موانع عبور می کنید

اگر خودروی شما مجهز به سیستم ۴×۴ یا همان چهار چرخ محرک، که سیستمی بسیار عالی و کاربردی می باشد بسیار خوب است ولی با وجود این موارد و برخورداری از این سیستم باز هم خودروی ۴×۴ شما همیشه آماده شرایط آب و هوایی مختلف وعبور از همگی موانع طبیعی و یخ و برف نیست پس همه چیز را به خودرو و سیستم چهار چرخ محرک واگذار نکنید.

 

۳ – به تایر های یخ شکن نیاز ندارید

مجهز کردن خودرو به تایرهای یخ‌شکن شاید ساده‌ترین و مناسب ترین راهی باشد که سبب می‌شود اتومبیل شما به راحتی از مسیرهای یخی و برفی عبور کند. البته تایرهای چهار فصل هم همین کار را انجام می‌دهند، ولی تایرهای یخ‌شکن مناسب تر هستند. به هر حال، هرگز سعی نکنید با تایرهای تابستانی و با وجود عمق کم آج لاستیک ها، در برف و یخ رانندگی کنید.

 

۴ – گرم کردن خودرو در زمستان لازم نیست

بارها دیده شده است که در بعضی از سایت ها و یا شبکه های اجتماعی صحبت ها و توصیه هایی با این عنوان که گرم کردن خودرو در سرما و فصل زمستان لازم و ضروری نیست و می توان از آن چشم پوشی کرد, مطرح و منتشر می‌شود بهتر است آن ها را کنار بگذارید و به این توصیه های ناکارآمد توجه نکنید. همانطور که در مقاله های گذشته هم ذکر گردید, اگر اتومبیلتان یخ کرده است، حتما آن را گرم کنید.

 

۵ – خودروهای شاسی بلند, بی رقیب در مسیرهای برفی

ارتفاع بیشتر خودروهای شاسی بلند از سطح زمین و به خصوص سطوح پوشیده از برف یا گل آلود اهمیت بسیاری دارد و می تواند کمک بسیاری به عبور خودرو شما از این نوع سطوح بکند اما با این وجود باعث نمی‌شود خودرو در برف عملکردی عالی و جادویی داشته باشد. شاید ارتفاع زیاد برای رانندگی خارج از جاده و  آف رود مناسب باشد ولی برای آمد و رفت‌های شهری چطور؟ بهتر است بدانید هیچ فرقی با سایر خودروها ندارند.

 

۶ – آیا خودرو دیفرانسیل عقب در مسیر های برفی بهتر عمل می کند؟

اتومبیل های دیفرانسیل جلو و موتور جلو به علت تقسیم وزن بر روی اکسل جلو در زمستان از خصوصیات بهتری برخوردارند و به همین علت، رانندگی دربرف و یخ زمستان با این نوع اتومبیل بسیار راحت تر است. با این وجود یک خودرو دیفرانسیل عقب که مجهز به تایرهای یخ‌شکن باشد و همچنین یک راننده حرفه‌ای نیز مسئولیت هدایت آن را بر عهده داشته باشد، چندان مزیتی بر دیگر خودروها ندارد.

 

۷ – فشار باد تایرها را جهت اصطکاک بیشتر کم کنید

شاید کم کردن میزان فشار باد تایرها سبب افزایش سطح تماس تایرها با زمین شود و همچنین عبور شما از مسیرهای برفی را آسان تر نماید اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که این کار باعث می شود لاستیک های خودروی شما به شدت و به سرعت فرسوده و صاف شوند و یا حتی در اثر عبور تایرها با این وضعیت از روی اجسام تیز مانند میخ و … پنچر شوند و مشکل عبور از مسیر های برفی را چند برابر کند.

 

۸ – ساکنان مناطق سردسیر مهارت بیشتری در عبور از مسیرهای برفی دارند

شاید عده‌ای بر این عقیده باشند که ساکنان مناطق سردسیر بهتر و با مهارت بیشتری در مسیرهای برفی رانندگی می‌کنند. شاید به این دلیل که  بیشتر در مسیر های پوشیده از برف تردد می کنند. ولی بهتر است بدانید این گونه نیست و مهارت رانندگی آن‌ها نیز در مسیرهای برفی شبیه سایر افراد است.

 

۹ – برف جمع شده روی سقف خودرو را پاک نکنید

شاید شما هم فکر می کنید که در مواقع بارش برف و جمع شدن آن بر روی خودرو فقط پاک کردن شیشه‌ها کفایت می‌کند، اگر اینگونه می اندیشید سخت در اشتباهید، و اولین باری که شما پدال ترمز را بفشارید به اشتباه خود پی خواهید برد.

 

۱۰ – ترمز ABS در مسیرهای برفی و یخی بهترین عملکرد را دارد

ترمز ABS بسیار مفید و ضروری است اما مانع از آن نمی‌شود که روی یخ سر نخورید. اگر بر روی سطح زمین یخ و برف وجود دارد، پیش از رسیدن به نقطه مورد نظر و در چند مرحله ترمز بگیرید و هرگز به تصور و جود سیستم ترمز ABS در خودروی خود ترمز گرفتن را به آخرین لحظات موکول نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09192299964