چگونه مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟

مهم نیست از خودرویتان چه استفاده ‏ای می‏کنید؛ برای مسافرت، رفتن به محل کار یا موارد دیگر، یکی از مهم‏ترین هزینه‏ ها، هزینه ‏ی سوخت خودرو است که با راهکار های زیر میتوان ان را کاهش داد.

ا- در بزرگراه شیشه‏ های خودرو را بالا نگاه دارید.
شاید جالبترین راهکاری که ممکن است از ان بی خبر باشید بستن شیشه خودرو در بزرگراهها و جاده هاست.استفاده از کولر در جاده یا بزرگراه بجای باز کردن پنجره خودرو علاوه بر راحتی و اسایش بیشتر ، باعث کاهش مصرف سوخت نیز خواهد شد.مقاومتی که بازکردن پنجره در سرعت های بالا جهت حرکت خودرو ایجاد میشود نسبت به باری که روشن کردن کولر در جهت مصرف سوخت دارد به مراتب بیشتر میباشد.
2- وسایل اضافی را از خودرو خارج کنید.
وسایل سنگینی را که احتیاجی به آن‏ها ندارید از خودرو خارج کنید. هر 45 کیلوگرم بار اضافی مصرف سوختتان تقریبا 2% را افزایش می‏دهد.
3- سرعت مجاز را رعایت کنید.
زمانی که سرعتتان بالاتر از 100 کیلومتر بر ساعت می‏رود، مصرف سوخت خودرو بهینه نیست. یکی از آسان‏ترین راه‏ها برای کاهش مصرف سوخت و هزینه ‏ی ناشی از آن این است که سرعت مجاز را رعایت کنید
4- معاینه فنی و تعویض روغن را به صورت منظم انجام دهید.
هرقدر زمان بیش‏تری از تعویض روغن خودرویتان گذشته باشد، روغن سخت‏تر در بین قطعات موتور حرکت می‏کند و انرژی بیش‏تری برای حرکت نیاز دارد. با تعویض منظم روغن خودرو، مصرف سوخت بهینه‏ تری خواهید داشت. فیلتر هوای تمیز هم اهمیت زیادی دارد و می‏تواند مسافت طی شده خودرو حتی تا 10% افزایش دهد. فیلتر هوا باید حداقل هر 13000 کیلومتر تعویض شود؛ ولی چنان‏چه در مناطق آلوده یا مناطقی که گرد و خاک زیاد است زندگی می‏کنید، باید زودتر آن را تعویض کنید.
5- باد چرخ‏هایتان را تنظیم کنید.
وقتی چرخ‏هایتان حتی اندکی کم باد هستند، فشار بیش‏تری به موتور برای حرکت خودرو وارد می‏شود. مطمئن شوید که همیشه باد چرخ‏هایتان تنظیم است.
6- دنده معمولی‏ها سوخت کم‏تری مصرف می‏کنند.
اگر تصمیم به خرید خودرو دارید، بدانید که خودروهای دنده معمولی نسبت به خودروهای اتوماتیک مصرف سوخت کم‏تری دارند. زمانی که خودتان دنده را تعویض می‏کنید، مصرف سوخت کم می‏شود؛ زیرا خودرو تنها به میزان مورد نیازش انرژی مصرف می‏کند و هیچ وقت دنده خودرو بالاتر از آن‏چه باید باشد، نیست.
7-  با دنده عقب پارک کنید.
زمانی که می‏خواهید خودرو را در پارکینگ پارک کنید، از دنده عقب استفاده کنید. با این کار مصرف سوختتان کم می‏شود. زیرا با این کار راحت‏تر و با تعویض دنده‏ی کم‏تر می‏توان از پارک خارج شد. اگر زمان پارک کردن این کار را انجام دهید بهتر است زیرا موتور خودرو گرم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09192299964