درباره پیستون خودرو تبریز بیشتر بدانید

درباره پیستون خودرو تبریز

شرکت تولیدی پیستون خودرو تبریز در سال ۱۳۶۲ با هدف تولید پیستون مورد نیاز صنعت خودرو و دیگر صنایع کشور در زمینی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع در تبریز تاسیس گردید.

در نخستین روزهای تاسیس این واحد تولیدی توانست با افتخار خط تولید پیستون تانک M60 را برای ارتش جمهوری اسلامی ایران تولید و راه اندازی نماید.

این مجموعه پس از گذشت یک دهه از شروع فعالیت به عنوان یکی از معتبرترین شرکتهای تولید کننده تخصصی پیستون موتورهای دیزلی و بنزینی در سطح ایران مطرح شده است و این واحد تولیدی توانایی ساخت کلیه پیستون های چدنی، آلومینیومی دارای محفظه saltcore تا قطر ۳۰۰ میلیمتر را دارا می باشد که در نوع خود در ایران منحصر به فرد است.

این مجموعه با بهره گیری از دانش فنی و تجارب اساتید دانشگاهی، مهندسین مجرب و تکنولوژی پیشرفته و نوین به موفقیتهای ارزنده ای در این صنعت نائل گردیده و با سرمایه گذاری و توسعه تجهیزات توانسته از سال ۱۳۸۴ نسبت به مکانیزه کردن بخش عمده ای از فرآیندهای تولید در جهت بهبود کیفیت و جلب رضایت مشتری قدمهای شایسته ای بردارد.

در سال ۱۳۸۷ با توسعه روز افزون کیفی و کمی در این واحد مدیران را بر آن داشت تا گواهینامه استاندارد ملی TS16949 و ISO9001 را اخذ نماید.

پیستون خودرو تبریز با استفاده از امکانات نرم افزاری و بروز دنیا برای اولین بار در ایران موفق به تولید و ثبت اختراع پیستون های بهینه برای موتورTU5 و EF7 و XU7شده است که علاوه بر افزایش قدرت موتور، در زمان پاره شدن تسمه تایم هیچ گونه آسیبی به قطعات موتور وارد نمی آید و فقط با تعویض تسمه تایم خودرو قادر به ادامه مسیر خود می باشد.

PISTON KHODRO TABRIZ

 

پیستون ۲۰۶ تیپ ۵ – با جای سوپاپ

 

 

در این موتور ۱۶ سوپاپ، روی تاج هر پیستون ۴ عدد جای سوپاپ برای جلوگیری از برخورد سوپاپ ها با پیستون حین پاره شدن تسمه تایم تعبیه شده است.

این پیستون با تابی با ارتفاع ۲ میلی متر بلندتر نسبت به پیستون فابریک برخوردار می باشد تا حجم خالی شده جای سوپاپ جبران شود.

پس در این نوع پیستون افت تراکم و افت کمپرس نخواهیم داشت و طبیعتا قدرت موتور کاهش پیدا نمی کند. این پیستون ها در سایز های 050 ,025 ,STD تولید شده اند.

 

پیستون موتور ملی با جای سوپاپ

 

 

در این موتور ۱۶ سوپاپ، روی تاج هر پیستون ۴ عدد جای سوپاپ برای جلوگیری از برخورد سوپاپ ها با پیستون حین پاره شدن تسمه تایم تعبیه شده است.

این پیستون با تابی با ارتفاع ۲ میلی متر بلندتر نسبت به پیستون فابریک برخوردار می باشد تا حجم خالی شده جای سوپاپ جبران شود.

پس در این نوع پیستون افت تراکم و افت کمپرس نخواهیم داشت و طبیعتا قدرت موتور کاهش پیدا نمی کند.

این پیستون ها در سایزهای 050 ,025 ,STD تولید شده اند.

 

بوش و پیستون XU7 با جای سوپاپ

 

 

در این موتور ۸ سوپاپ هر پیستون با داشتن دو جای سوپاپ روی تاج از برخورد و خم شدن سوپاپ ها حین پاره شدن تسمه تایم جلوگیری می کند.

در این نوع پیستون حجم محفظه احتراق برابر با حالت فابریک بوده و به هیچ وجه افت کمپرس و افت تراکم نبوده و طبیعتا شتاب و قدرت موتور مثل حالت فابریک خواهد بود.

در این پیستون دو استرج فلزی در داخل پیستون برای جلوگیری از تغییر سایز و انبساط و انقباض بخاطر دمای بالای موتور تعبیه شده است.

این پیستون با داشتن تاج مخروطی شکل گرمای حاصل از انفجار را به بدنه سیلندر انتقال داده و مانع از داغ و ذوب شدن پیستون در دور موتورهای بالا می شود.

بوش های استفاده شده در این بوش و پیستون همگی گرید A بود و در سایز های ۸۳٫۰۱-۸۲٫۹۹ می باشند. مناسب برای خودرو های پژو GLX و سمند و پارس.

 

پیستون پراید

 

 

این شرکت با چند تغییر در ظاهر پیستون پراید توانسته کارکرد این پیستون را بهبود بخشد.

از جمله معایب پیستون پراید شکستن جای رینگ در دورهای بالا و مخصوصا سوئیچ کردن از بنزین به گاز CNG و بالعکس است.

شرکت پیستون خودرو تبریز با ضخیم کردن جای رینگ و با بهبود بخشی به تاج پیستون علاوه بر رفع مشکل شکستن جای رینگ، با دور کردن رینگ از آتش مستقیم محفظه احتراق توانسته عمر رینگ ها را هم افزایش دهد.

یکی دیگر از تغییرات انجام شده روی پیستون پراید تعبيه خفه کن صدا و بهتر کردن عمل روغن کاری سیلندر می باشد.

این محصول در سه نوع پراید معمولی، پراید پایه گاز سوز و پراید یورو چهار با رینگ پراید معمولی به بازار عرضه شده است.

این پیستونها در سایزهای 075 ,050 ,025 ,STDتولید شده است.

 

پیستون نیسان

 

 

بنزینی و دیزلی پیستون نیسان بنزینی در سایزهای استاندارد و ۰۲۵ و ۵۰ و ۰۷۵ و ۱۰۰ و پیستون نیسان دیزلی در سایزهای استاندارد و تعمیر اول و دوم با رینگ تولید شده اند.

 

پیستون 620-LIFAN X60

 

 

این پیستون ها در سایزهای استاندارد و ۰۲۵ و ۵۰ه با دامنه گرافیت دار تولید شده اند.

 

بوش و پیستون پژو 2000-XU9

 

 

 

پیستون پیکان-آردی

 

 

این پیستونها در سایزهای استاندارد و ۰۲۰ و ۹۳۰ و ۴ با تاج پیستون گود و تخت تولید شده است.

 

پیستون XUM

 

 

در این موتور CC ۲۰۰۰ از پیستون هایی با سایز ۸۳,۰۰ و بوش هایی به نسبت بزرگتر از بوش XU7 استفاده شده است.

 

پیستون روآ OHV و پیستون روآ سال OHV2

 

 

این پیستون در سایزهای استاندارد و ۰۲۰ و ۰۳۰ و ۰۴۰ با گرافیت در دامنه پیستون تولید شده است.

 

بوش و پیستون بهینه 1800 ELX

 

 

در تاج این پیستون چهار عدد جا سوپاپ تعبیه شده جهت عدم برخورد سوپاپ ها با پیستون حین پاره شدن تسمه تایم بوش های استفاده شده در این پیستون جهت عدم برخورد سوپاپ به پیستون حین پاره شدن تسمه تایم، در تاج پیستون چهار عدد جاسوپاپ تبیه شده است.

بوش های استفاده شده در این بوش، پیستون همگی گرید A می باشد.

 

بوش و پیستون TU3-206 tip2

 

 

مزیت های استفاده از پیستون گود:

– کارکرد نرم و بدون لرزش موتور

– صدای بسیار پایین موتور

– عمر بالای موتور از مزیت های پیستون تخت:

– شتاب و قدرت بالای موتور می باشد.

 

بوش

 

 

از اجزای اصلی و مهم موتور می توان به بوش سیلندر اشاره کرد. قطر داخلی بوش از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که حرکت پیستون و فاصله دهانه رینگ به سایز بوش مربوط است.

در این واحد تولیدی، تولید و کنترل بوش ها به صورت مکانیزه بوده و بوش ها توسط دستگاه cmm کنترل می شوند.

بوش های تولیدی این واحد تماما گرید A بوده و دارای پولیش نرم می باشند.

 

گژن پین

 

 

میله استوانه ای از جنس سمانته ۷۱۳۱ است که جنس آن از فولاد می باشد، گژنپین بایستی در مقابل ضربات و تنش حاصل از احتراق موتور مقاوم باشد.

برای مقاومت بیشتر آن را آبکاری می دهند.

این واحد با در اختیار داشتن ماشین آلات و تجهیزات مدرن و مکانیزه، گزینپین های با کیفیت در سایزهای مختلف تولید می کند کلیه گزینپین ها بعد از عملیات حرارتی، سنگزنی و برای افزایش صافی سطح سوپر فینیشینگ می شوند.

 

پیستون MVM530-X33

 

 

این پیستون ها در سایزهای استاندارد و 025 و 050 با دامنه گرافیت دار تولید شده اند.

 

پیستون L90

 

 

 

پیستون دیزلی

 

 

این واحد تولیدی انواع پیستون های دیزلی و موتورهای سنگین از قبیل لوکوموتیو، پیستونهای نیروگاهی، پیستون کشتی و … تاقطر ۳۰۰ میلیمتر طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا در کوتاهترین زمان ممکن را تولید می نماید.

نمونه ای از تولیدات دیزل این واحد:

پیستون بنز خاور۹۷، بنز ۱۲۸ ده تن، ولوو N۱۰ جدید و قدیم، ولوو F،N۱۲ پیستون پرکینز در ۱۳ نوع، پیستون رومانی، کمنز ۱۱۴ و ۱۰۲ در ۸ تیپ و پیستون موتورهای GUASSCORE و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09192299964