نکات مهم در هنگام خرید خودرو کارکرده

افرادی هستند که به خرید خودروهای دسته دوم تمایل پیدا کرده اند و شاید به دلیل شرایط اقتصادی خودشان قصد خرید این خودروها را دارند. در این نوشتار قصد داریم نکاتی را در اختیار این دست از همراهان قرار دهیم که بدانند در هنگام خرید خودروهای دسته دوم باید چه مواردی را باید در نظر بگیرند.

در واقع باید گفت که خرید خودروهای دسته دوم مانند هندوانه در بسته می مانند که مهم ترین چیزی که باید دقت کنید بحث فنی خودرو است.

مزیت خرید خودروهای کارکرده

در ابتدای امر باید بدانید که خرید خودروهای دسته دوم غیر از اینکه قیمت کمتری دارد، حسن های دیگری نیز دارد. از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هزینه بیمه کمتر، خودروهای دسته دوم نسبت به خودروهای مدل بالاتر هزینه بیمه کمتری دارند و کاملا به صرفه هستند.
  • خودروهای کارکرده مرحله افت قیمت را پشت سر گذاشته اند و برای خرید هزینه کمتری صرف می شود.

اما در هنگام خرید خودروهای دسته دوم باید نکاتی را بدانید. از شما دعوت می کنیم این نکات را بدانید و اگر قصد خرید این نوع خودرو را دارید، دقت لازم را داشته باشید.

 

خرید خودروی کارکرده

نکات مهم برای خرید خودروی کارکرده

کارکرد خودرو

باید بدانید که عمر مفید هر خودرویی با میزان کارکرد آن رابطه مستقیم دارد. شاید این سوال در ذهن شما پیش بیاید که در هنگام خرید خودرو باید به میزان کارکرد خودرو توجه کنید یا مدل خودرو؟ درست است که سال ساخت خودرو یکی از موارد مهم در تعیین قیمت و سلامت خودرو محسوب می شود اما خودرویی که مدل پایین تری دارد ولی کارکرد کمتری داشته است نسبت به خودرویی که مدل بالاتری دارد ولی کارکرد بیش از حد استاندارد داشته است، ارجحیت دارد.

این نکته باید ذکر شود که کارکرد استاندارد هر اتومبیل سواری در سال بین 15 تا 20 هزار کیلومتر است.

 

نکات مهم برای خرید خودروی کارکرده

قیمت خرید ماشین کارکرده

معیارهای زیادی برای قیمت گذاری روی خودروهای کارکرده وجود دارد. اما باید به این نکته دقت کنید که پایین بودن قیمت خودروهای کارکرده گاها به دلیل وجود ایرادات زیاد در وسیله نقلیه است که ممکن است در آینده هزینه های زیادی را به شما تحمیل کند.

البته از وضعیت روز بازار خرید و فروش خودرو نباید گذشت. امروزه به دلیل تورم و نوسان ارز قیمت وسایل نقلیه نیز دچار نوسان شده است.

دریافت و کنترل مدارک

از جمله مواردی که هنگام دریافت خودرو باید از فروشنده خودرو دریافت کنید، برگ سبز، بیمه نامه، کارت شناسایی خودرو، سند مالکیت، برگ عدم خلافی است. بعد از دریافت این مدارک باید موارد زیر را چک کنید:

مدت اعتبار باقی مانده بیمه نامه که یکی از گزینه های تاثیر گذار در قیمت خودرو است.

برگه عدم خلافی، که به معنی تسویه جرائم خودرو است حتما باید از فروشنده دریافت شود. مسئولیت این مورد کاملا بر عهده مالک است.

شماره شاسی و پیشرانه را از روی پلاک نصب شده را با مشخصات روی کارت و سند خودرو مطابقت دهید.

تمامی سندهای انتقال خودرو در صورتی که بارها خرید و فروش شده باشد باید از فروشنده دریافت شود. این مدارک باید به صورت کامل بررسی شده و از اصالت آن ها مطمئن شوید.

مشخصات فروشنده را به طور کامل با مدارک دریافتی تطابق دهید.

 

دریافت و کنترل مدارک

کارشناسی فنی خودرو کارکرده

توصیه می شود به هیچ عنوان خودروهای کارکرده ای که کارشناسی فنی و ظاهری نشده اند را خریداری نکنید. برای بررسی این موضوع می توانید از کارشناسان مورد اعتماد کمک بگیرید و خودرو رو از لحاظ فنی و ظاهری کارشناسی کنید.

کارشناسی رنگ و بدنه خودرو

شما می توانید از طریق کارشناسی رنگ و بدنه خودرو اطلاعات کاملی که بر خودرو گذشته است را کسب کنید.

برای این منظور کارشناسان از ابزار مخصوص استفاده کرده و با تکیه بر مهارت خود، تمام قسمت های خودرو را بررسی می کنند تا هرگونه صافکاری و رنگی که روی خودرو انجام شده است را بررسی کنند.

اطلاعات بدست آمده در این بررسی ها نشان از عمق تصادفات احتمالی و نهایتا تعیین قیمت آن می شود.

تست سرعت

بعد از انتخاب خودروی مورد نظر می توانید آن را در سرعت های مختلف تست کنید و به صداها، سرعت و ثبات فرمان دقت کنید.

حتما خودرو را در سر بالایی تست کنید و شتاب آن را بسنجید تا برای سرعت گرفتن نیاز به فشار دادن زیاد پدال گاز نباشید و به اصطلاح خودرو کم نیاورد.

خرید هیجانی و عجولانه نکنید

بهتر است قبل از اینکه اقدام به خرید وسیله نقلیه کنید، در مورد آن تحقیق کنید. اگر در خرید خودرو هیجانی رفتار کنید خیلی زود متوجه خواهید شد که توان پرداخت هزینه آن را نخواهید داشت یا اینکه اگر عجولانه برخورد کنید متوجه خواهید شد که خودروی انتخابی شما با انتظارات شما مغایرت دارد.

 

خرید هیجانی و عجولانه نکنید

سخن پایانی

توصیه می شود در خرید خودروهای کارکرده دقت لازم را انجام دهید و تمام مواردی که در این نوشتار عنوان شد، مورد بررسی قرار دهید.

سال ساخت و کارکرد آن تنها فاکتور برای قیمت گذاری ماشین های کارکرده نیست، این موضوع بسیار پیچیده است و وابسته به مواردی است که در این نوشتار بیان شد. گاهی ممکن است بعد از بررسی این موارد، به این نتیجه برسید که خودروی انتخابی شما مناسب نبوده و باید به سراغ خودروی دیگری بروید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09192299964